telefon samsung s21 ultra

Samsung Expert RAW – kto otrzyma aplikację fotograficzną?

Marka Samsung od jakiegoś czasu zajmowała się pracami nad stworzeniem nowej aplikacji Expert RAW. Ma to być nowa aplikacja fotograficzna Samsunga, która już niedługo trafi na pierwsze smartfony z portfolio producenta. Kto ma szansę ją otrzymać?

Expert RAW to nowa i bardzo rozbudowana aplikacja fotograficzna na telefony marki Samsung. Ma ona pozwalać na wykonywanie zdjęć w wysokiej jakości. Nie każdy jednak będzie mógł z niej korzystać, ponieważ wymaga ona bardzo złożonego przetwarzania obliczeniowego, które jednocześnie pozwoli na fotografowanie i przetwarzanie w Multi RAW. Niezbędne do tego będą zaawansowane układy NPU, GPU i CPU, które nie mogą być słabsze niż:

– Chipset Exynos 990 / SM8250 (Snapdragon 865) lub lepsze,

– Minimum 8 GB RAM,

– Teleobiektyw z co najmniej 2-krotnym zoomem optycznym z technologią Bayer RAW.

smartfony z serii samsung

 

Jakie modele Samsunga otrzymają Expert RAW?

Powyższe wymagania oznaczają, że aplikacja Espert RAW trafi na bardzo nieliczne modele Samsunga. Niestety smartfony takie jak Samsung Galaxy S21, Samsung Galaxy S21+ oraz Samsung Galaxy S20+ jej nie otrzymają. Jakie smartfony będą mogły więc z niej korzystać? Na liście producenta znalazły się miedzy innymi następujące modele:

– Dostęp od lutego 2022 na Samsung Galaxy S22, Samsung Galaxy S22+ oraz Samsung Galaxy S22 Ultra

– Dostęp od marca 2022 na Samsung Galaxy S21 Ultra

– Dostęp od kwietnia 2022 na Samsung Galaxy Z Fold 3

– Później w 2022 na Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 20 Ultra oraz Galaxy Z Fold2.

Aplikacja Espert RAW pozwoli użytkownikom na tworzenie plików DNG, które będzie można przetwarzać na przykład w programie Adobe Photoshop Lightroom. Dzięki temu w prosty sposób będzie można dostosować na zdjęciach balans bieli, kolory, czy ekspozycję.

Serwis Samsung Warszawa zaprasza do kontaktu.