serwis iphone 11 pro max

Jak wymienić szybkę w telefonie iPhone 12 Pro?

Czasem wystarczy chwila nieuwagi i na naszym iPhone 12 Pro pojawia się tzw. pajęczynka. Zwykle jest to efekt mechanicznego uszkodzenia szybki (np. w wyniku upadku telefonu na chodnik). Gdy dochodzi do takich usterek, wyjścia są różne. Każde z nich ma dwie plusy i minusy.

Można wymienić cały ekran, ale to koszt około 1300 zł w autoryzowanym serwisie Apple (w przypadku iPhone nie zaleca się stosowania zamienników, ze względu na to, że nie działają one najlepiej) lub postawić na tańsze rozwiązanie i wymienić jedynie pękniętą szybkę. Druga opcja jednak nie zawsze jest możliwa w realizacji. Dlaczego? Bo szybkę można wymienić tylko, jeśli wyświetlacz jest sprawny (matryca wyświetla cały obraz), działa warstwa dotykowa oraz pęknięty panel jest oryginalny.

Samodzielna wymiana szybki w iPhone 12 Pro?

Jak więc wymienić szybkę w iPhone 12 Pro? Najlepiej taką usługę wykonać w serwisie iPhone. Teoretycznie można to zrobić także w domowym zaciszu, ale pod warunkiem, że ma się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i urządzenia. Tego typu działania wymagają sporego doświadczenia. Na jednorazową „akcje” szkoda zachodu z takim wyzwaniem.

Wymieniając szybkę samodzielnie, na początek musisz rozdzielić ekran od reszty telefonu. Aby to zrobić, skorzystaj z precyzyjnego śrubokręta, którym odkręcisz dwie śrubki umieszczone w dolnej części smartfona. Następnie, aby zdjąć ekran z telefonu, potrzebujesz urządzenia z ciepłym nawiewem jak np. suszarka. Ekran przymocowany jest na kleju, który łączy go z pozostałą częścią urządzenia. W trakcie ogrzewania staramy się ruszać suszarką po obwodzie telefonu. Grzanie w jednym miejscu może uszkodzić jego podzespoły.

Następnie, stosując specjalne urządzenie do podwyższania i otwierania iPhone (przypomina ono wyglądem nieco kostki do gitary) odchylamy ekran na lewą stronę, delikatnie, aby nie uszkodzić taśm mocujących. Później odkręcamy śrubki od metalowej przesłonki ochraniającej złącza akumulatora, wyświetlacza oraz taśmy łączące ekran z obudową.

Pamiętaj, aby wkręcić śrubki w to samo miejsce!

Podczas rozkręcania poszczególnych elementów, bardzo ważne jest, aby wykręcane śrubeczki trafiły potem dokładnie w to samo miejsce, z którego je wyjęto, więc w trakcie demontażu układaj je tak, aby niczego później nie pomylić. Można zainwestować w specjalne organizery na śrubki, które mają rozrysowane wnętrze smartfona i dziurki na odkładanie wkrętów. Dlaczego to takie ważne? Bo w iPhone zwykle jest tak, że każdy wkręt ma inną długość i inny kąt wkręcenia, a co za tym idzie, źle zainstalowana śrubka może uszkodzić np. płytę główną.

Kolejnym krokiem jest demontaż elementów znajdujących się w ekranie. Zaczynamy od usunięcia głośników (jeden służy, jako słuchawka, drugi potrzebny jest do rozmów głośnomówiących oraz słuchania muzyki bezpośrednio z iPhone). Następnie odkręcamy taśmę przedniego aparatu oraz czujnika natężenia światła otoczenia i czujnika zbliżeniowego. Trzeba także zdemontować klawisz Home oraz metalową płytkę znajdującą się na wyświetlaczu.

Wymiana szybki w iPhone 12 Pro przy użyciu separatora i drutu molibdenowego

Tak przygotowany wyświetlacz kładziemy na separatorze, który po włączeniu zasysa ekran od dołu. Dzięki temu moduł się nie przemieszcza przy odcinaniu szybki drutem molibdenowym. Następnie usuwane są pozostałości kleju oraz resztki szkła. Używa się do tego specjalnych roztworów.

Kolejne kroki to: usunięcie polaryzatora i czyszczenie wyświetlacza bez warstwy polaryzacyjnej odpowiednio dobranym rozpuszczalnikiem. Po wykonaniu tych czynności należy przygotować wyświetlacz do laminacji poprzez oczyszczenie go alkoholem w komorze bezpyłowej. Używając kleju, łączymy szybkę wraz z warstwą polaryzacyjną, następnie całość umieszczamy w autoklawie.

Do ekranu, w którym wymieniliśmy szybkę, montujemy wcześniej usunięte elementy, a następnie całość przykręcamy do drugiego modułu dokładnie w taki sam sposób, jak przy demontażu.

Wymiana szybki  Apple iPhone jest bardzo skomplikowanym działaniem i dla samego laika w domowych warunkach praktycznie nie do wykonania. Dlatego zdecydowanie lepiej jest oddać uszkodzony sprzęt w ręce specjalisty, najlepiej z autoryzowanego serwisu.