Ochroń ekran swojego smartfona: folia kontra szkło

Kupiłeś nowy smartfon lub jesteś świeżo po wymianie ekranu i chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu? Dziś zwracamy uwagę na to co wybrać, aby nasze urządzenie było odpowiednio zabezpieczone, ale wciąż dobrze się prezentowało.

Rodzaje szkła ochronnego oraz folii na ekran smartfona

Dziś, rynek oferuje wiele opcji ochrony ekranu naszego cennego smartfona. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Jeśli chodzi o szkło ochronne, najpopularniejsze to szkło hartowane. Jest ono tworzone poprzez intensywne podgrzewanie, a następnie szybkie chłodzenie, co sprawia, że jest niezwykle wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się grubością w zakresie od 0,3 mm do 0,5 mm i twardością 9H, co oznacza, że jest odporne na rysy i uderzenia. Często w skład takiego szkła wchodzą dodatkowe warstwy antyrefleksyjne lub oleofobowe, które minimalizują odbijanie się światła oraz odciski palców.

Innym rodzajem szkła jest szkło hybrydowe, które łączy w sobie cechy szkła hartowanego i plastiku, oferując wytrzymałość i elastyczność jednocześnie. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy szukają czegoś między tradycyjnym szkłem hartowanym, a folią plastikową.

smartfon

Jeśli chodzi o folie ochronne, mamy kilka rodzajów do wyboru. Folia PET (polietylenotereftalanowa) to najczęściej spotykany rodzaj, który oferuje podstawową ochronę przed rysami. Jest cienka i elastyczna, a jej główną zaletą jest to, że jest niemal niewidoczna. Folia TPU (poliuretan termoplastyczny) jest bardziej elastyczna i odporna na uderzenia w porównaniu z PET, potrafi nawet „samoleczyć” drobne rysy. Folia nano to najnowsza technologia wśród folii ochronnych, charakteryzująca się wysoką przejrzystością i zdolnością do samodzielnego „leczenia” rys. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ultra-cienkie i ultra-transparentne rozwiązania ochronne.

Co wybrać?

Plastikowe osłony ekranu są powszechnie dostępne na rynku. Mają oczywiście zarówno zalety, jak i wady.

Zalety folii:

  • Są tańsze od szkła.
  • Zwykle łatwiej dostępne w zakupie

Wady:

  • Z czasem tracą swoją przejrzystość.
  • Częściej widać na nich zadrapania.
  • Są cieńsze niż osłony z hartowanego szkła.
  • Mogą być uznawane za mniej eleganckie

uszkodzenia wyświetlacza

Jak to wygląda w przypadku szkła hartowanego?

Zalety hartowanego szkła:

  • Są znacznie wytrzymalsze i solidniejsze.
  • Odporne na zarysowania
  • Zapewniają wyższą przejrzystość.

Wady:

  • Musisz być bardzo ostrożny podczas korzystania z osłon z hartowanego szkła – jeśli szło pęknie może Cię pokaleczyć

Wnioski

Hartowane szkło jest bardziej ekskluzywne niż plastikowe osłony, ale też bardziej funkcjonalne i zapewnia lepszą ochronę. Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć większą kwotę na zakup zabezpieczenia ekranu, według nas szkło będzie jednak lepszym wyborem.