Co oznacza iPhone refurbished? Jak sprawdzić, czy iPhone jest nowy?

Czy usterki stałe i okresowe to trudny orzech do zgryzienia dla serwisu telefonów?

Zajmowanie się naprawami telefonów to naprawdę ciężki kawałek chleba. Wbrew pozorom w serwisie telefonów nie wszystko jest takie oczywiste. Same naprawy nie należą również do prostszych działań. Wszystko dlatego, że niektóre usterki występują dość okresowo i ciężko je wyłapać w celu identyfikacji problemu. W końcu ciężko usunąć wadę nie wiedząc, gdzie dokładnie leży problem. Niestety czasami serwisy telefonów muszą mierzyć się z takimi wyzwaniami.

 

Usterki okresowe to problem dla każdego serwisu telefonów – mówi Pan Szybka

Pojawiają się bez względu na urządzenie. Niestety nie da się również w 100% przewidzieć, ponieważ usterka tego rodzaju może być wadą fabryczną lub problemem wynikającym np. z połączenia z innym produktem, niezależnym od producenta reklamowanego urządzenia. Usterka okresowa może powstawać z racji wady fabrycznej. Istnieje również prawdopodobieństwo, że opisywana przez klienta usterka powstaje na wskutek działania niezgodnego z instrukcją/warunkami gwarancji. Co ciekawe nie każde uszkodzenie z winy klienta da się zauważyć od razu po przyjęciu urządzenia do naprawy. Wyobraźmy sobie, że klient korzysta w domu tylko z nieoryginalnych ładowarek powodujących problemy na etapie ładowania. W przypadku telefonów wszystko, co nas otacza może mieć wpływ na powstawanie usterek okresowych. Mogą to być nawet inni ludzie, którzy chcąc poprawić jakość swoich usług korzystają np. z nielegalnych wzmacniaczy sygnału szkodząc innym. Oczywiście są to bardzo skrajne przypadki, ale to nie oznacza, że nie są one możliwe.

uszkodzone smartfony

 

Jednym z częstszych problemów reklamowanych w nowoczesnych telefonach jest problem z zasięgiem. Na tym etapie pojawia się pytanie – czy problemy z zasięgiem w smartfonie leżą po stronie urządzenie, klienta (nadłamana karta sim lub wytarte chipy), a może jednak operatora? Jak widać w takim przypadku pojawiają się liczne niewiadome, które serwis Xiaomi musi poddać diagnozie. Właśnie tak ważnym działaniem podczas składania reklamacji jest dokładne opisanie uszkodzenia. Jeśli uważamy, że coś kompletnie nie ma związku i chcemy to pominąć podczas opisu to jesteśmy w błędzie. Na stronach niektórych serwisów naprawczych oprócz pól do zgłaszania usterek jest dodatkowa rubryka określona mianem „Jak wywołać usterkę”. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ im więcej informacji dostanie serwisant, tym więcej będzie w stanie sprawdzić. Z naszego doświadczenia wiemy, że klienci potrafią zareklamować dosłownie wszystko. I co ciekawe każda z usterek jest możliwa, bo telefony to tylko elektronika mająca prawo się zepsuć. Ważne, abyśmy również nauczyli się rozróżniać, że usterka okresowa nie powinna nosić śladów uszkodzenia mechanicznego. Bezpośredni wpływ uszkodzenia ze strony klienta możemy spokojnie określić usterką stałą, którą technicy każdego serwisu lubią najbardziej.

Usterka stała to mniej czasu na diagnozę, a więcej na naprawę

Tego typu uszkodzenia w 99% są widoczne od razu, ponieważ z opisu łatwo zweryfikować np. niedziałający głośnik lub chociaż plamy na wyświetlaczu. W takich przypadkach technik nie musi męczyć się z poszukiwaniem usterek. W zasadzie może od razu przystąpić do naprawy. Może ona być zarówno w ramach gwarancji, jak i pogwarancyjna np. z racji zabrudzonego głośnika opiłkami. Oczywiście nie jest to reguła, bardziej sprawa indywidualna danego urządzenia. W znaczącej części usterek stałych występują uszkodzenia mechaniczne – np. pęknięty wyświetlacz lub szybka. W takim przypadku jeśli klient jest świadomy kosztów za naprawę, to telefon po 2 godzinach (głównie pogwarancyjny serwis telefonów Xiaomi) może dostać zupełnie nowe życie.