warstwa dotykowa wyświetlacza

Co to jest digitizer?

Naprawy telefonów skrywają różne tajemnice. Nie wszystkie z nich są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Większość z nich możemy poznać dopiero po wykonaniu naprawy. Podczas rozbiórek telefonów możemy również zasięgać nowych informacji oraz dodatkowej wiedzy. A uwierzcie nam, że jest tego trochę. Przykładem jest często mylony digitizer z szybką, stwierdzenie ekranu dotykowego lub dotyku. Nie każdy wie, co dokładnie jest częścią konkretnego elementu i co dokładnie oznacza słowo digitizer.

Czy w takim razie możemy napisać, że ekran dotykowy to nie szybka, a szybka to nie ekran? Oczywiście, że tak. Samo szkło nie pełni funkcji dotyku. Niestety wiele osób tak myśli, ale to nie powód do wstydu. Nie każdy musi znać dokładną „anatomie smartfonów„. Warto jednak wiedzieć, że digitizer nie bez powodu znajduje swoje miejsce w branży napraw telefonów. Tak naprawdę digitizer pełni bardzo ważną funkcję w świecie smartfonów.

Digitizer to nie jest szybka telefonu!

To bardzo ważna informacja, którą często wiele osób myli. Sam digitizer w znacznej części przypadków jest połączony z szybką, chociaż zdarzają się przypadki, gdzie połączony jest również z wyświetlaczem. Jest to bowiem płaski elektroniczny komponent wyczuwający nacisk ludzkiego palca. Jego zadaniem jest przesłać sygnał do urządzenia w momencie, kiedy nasz palec dotyka powierzchni roboczej smartfona. Digitizer to nie jedyne określenie, z którym możemy się spotkać w świecie serwisów GSM.

digitizer w samsung

Bardzo często podczas rozmowy z technikiem lub pracownikiem serwisu możemy usłyszeć, że w naszym urządzeniu uszkodzony jest dotyk lub ekran dotykowy. Sam digitizer to bardzo cieniutka przezroczysta warstwa umieszczona pomiędzy ekranem a szybką. Sama konstrukcja zależy również od producenta oraz modelu. Musimy jednak pamiętać, że to osobny element, który jest połączony z resztą przezroczystych podzespołów. Oznacza to, że digitizer można wymienić oddzielnie. Najczęściej jednak wymienia się go od razu z szybką smartfona. Pamiętajmy, że gwarancyjny serwis Xiaomi nie będzie w stanie wymienić digitizera i szybki. W takich serwisach bez względu na rodzaj i stopień uszkodzenia wymienia się cały moduł wyświetlacza. Taka naprawa zupełnie inaczej wygląda w sytuacji, kiedy naprawy dokonuje pogwarancyjny serwis Xiaomi. Tutaj urządzenie nie tylko rozbierane jest na części pierwsze. W takim przypadku naprawa może być bardzo dokładna.

Kiedy digitizer nie będzie działał?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Dopiero po dokładnym zdiagnozowaniu uszkodzenia można powiedzieć nieco więcej. Jednak potencjalny użytkownik, mający wiedzę, że digitizer odpowiada za dotyk (przekazywania nacisku/połączenia do telefonu), a nie wyświetlany obraz. W sytuacji, gdy nasz ekran jest cały i mamy popękaną szybkę z brakiem możliwości korzystania z panelu dotykowego (digitizera) możemy założyć, że doszło do uszkodzenia szybki oraz digitizera. To dość ważna informacja, ponieważ w takich sytuacjach raczej nie ma potrzeby wymieniać sprawnego wyświetlacza. Powodów może być wiele – możemy je podzielić na działania powstałe z winy użytkownika oraz na wady fabryczne.

jak wygląda digitizer

Pierwsza kategoria będzie dotyczyć sytuacji, gdzie telefon poprzez upadek urządzenia na ziemię doszło do uszkodzenia samego digitizera. Brak pęknięcia na szybce nie zawsze musi oznaczać, że uszkodzenia nie ma. Szybko uda się nam zweryfikować ten problem. Czasami po upuszczeniu smartfona ekran (cała powierzchnia robocza) robi się ciemna. W takim przypadku istnieje możliwość, że ekran się wylał od środka. Możliwe jest również odpięcie się taśmy wyświetlacza od płyty. Chociaż w dzisiejszych telefonach, na takich wczepce znajdziemy blaszkę, która została dokręcona na małą śrubkę w płycie głównej. Nie możemy zapominać o ewentualnej cieczy. Jeśli telefon wpadnie do wody, a jego odporność na zalanie jest niska lub w zasadzie urządzenie nie ma żadnej normy, możemy liczyć się nie tylko z uszkodzeniem digitizera. Awarii może uleć całe urządzenie. Oczywiście nie tylko z winy samego użytkownika może dojść do takich problemów. Również dobrze urządzenie po prostu może odmówić nam posłuszeństwa. W takich przypadkach serwis Iphone wymienia cały moduł wyświetlacza.