co to znaczy refurbished iphone

Co oznacza iPhone refurbished? Jak sprawdzić, czy iPhone jest nowy?

Na portale aukcyjne z roku na rok trafia coraz więcej używanych telefonów. W niektórych przypadkach ich pochodzenie mogłoby się wydawać podejrzanie. Oczywiście podróbki telefonów w prosty sposób można rozpoznać. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku odnowionych iPhone’ów ukrytych pod nazwą „refurbished”. Co to oznacza i jak można rozpoznać, czy kupujesz taki telefon?


Jeśli zastanawiasz się nad zakupem używanego telefonu marki Apple, sprawdź, jak upewnić się, jakiego rodzaju telefon kupujesz. Czy w chwili zakupu był on fabrycznie nowy, czy był to telefon odnawiany?


Refurbished – co to oznacza?


Z pewnością wiesz, że użytkownik, który kupił nowy telefon w sklepie, otrzymuje prawo do reklamacji. W niektórych przypadkach telefony niedługo po zakupie ponownie trafiają do sprzedawcy ze względu na lekkie defekty lub wady fabryczne. Sprzedawca zgodnie z prawem ma obowiązek przyjąć taki telefon i przekazać go do serwisu, który weryfikuje telefon. Jeśli wada zostaje potwierdzona, sprzedawca wydaje klientowi nowe urządzenie.


Reklamowany iPhone trafia do fabryki, która wymienia zużyte lub niesprawne części na nowe. Najczęściej wymianie podlegają takie elementy jak porysowana obudowa czy wyświetlacz. W takim przypadku telefony otrzymują nowy numer IMEI, a następnie trafiają do fabrycznego opakowania, które się foliuje. Tak przygotowany telefon trafia do sklepów, a sprzedawca wydaje je w przypadku wymiany telefonów klientów.


Czy każdy po reklamacji to refurbished?


Ciężko udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi. Dostępność odnawianych telefonów w punktach sprzedaży będzie zależała od tego, czy fabryka nadąża z naprawianiem telefonów oddawanych na reklamację. W przypadku, gdy zabraknie tego typu urządzeń, sprzedawcy muszą wydać klientowi nowy telefon.


Odnawiane telefony bardzo często wydawane są klientom, którzy oddają iPhone na naprawę odpłatną. W większości przypadków są to naprawy typu wymiana szybki w iPhone. Płatna naprawa ma miejsce również w przypadku zalanych telefonów. W takim przypadku klient, który zapłaci za naprawę telefonu, otrzyma „nowy” iPhone, który został odnowiony, czyli odświeżony przez fabrykę. Natomiast uszkodzony telefon, który zostaje u sprzedawcy trafia do specjalisty, który zadba o to, aby go odnowić.


Jak poznać odnowionego iPhone’a?


Jeśli masz możliwość sprawdzenia telefonu, kliknij ikonę „Ustawienia”, w zakładce „Ogólne” wybierasz „To urządzenie”. W tym miejscu będziesz mógł sprawdzić numer modelu iPhone. Jak go rozpoznać? Są to litery i cyfry, które są ułożone w tego typu oznaczenie: NKQN1ZD/A. Jeśli chcesz sprawdzić, czy telefon został odświeżony, zdradzi do pierwsza litera.


  • F – iPhone to refurbisher – ten model był odnawiany
  • M – Phone jest fabrycznie nowy
  • N – iPhone fabrycznie nowy, wydany na gwarancji z winy producenta
  • P – jest to model spersonalizowany np. z grawerem wykonanym przy zakupie

W razie problemów z iPhonem zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu Apple.