Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego komputery mają zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, ale smartfony nie zawsze? Przecież smartfony stały się naszymi małymi komputerami kieszeniowymi, z których korzystamy codziennie do przeglądania internetu, prowadzenia biznesu, komunikowania się z rodziną i znajomymi, czy nawet dokonywania transakcji bankowych. Więc dlaczego temat oprogramowania antywirusowego na smartfonach jest tak rzadko poruszany?
Smartfony vs. komputery: czy mamy równą ochronę?
Przeciętny użytkownik smartfona instaluje dziesiątki, jeśli nie setki aplikacji na swoim urządzeniu. Płatności zbliżeniowe, aplikacje bankowe, autoryzacja wieloskładnikowa – to wszystko sprawia, że smartfony stają się głównym celem dla cyberprzestępców. Dlaczego więc tak mało mówi się o zabezpieczaniu tych urządzeń?
Jasne, technologie takie jak Android i iOS mają pewne wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa. Apple, na przykład, twierdzi, że ich system operacyjny działa jako warstwa antywirusowa dla użytkowników iPhone. Ale czy to wystarczy? Czy możemy spać spokojnie, wiedząc, że nasze urządzenie jest chronione?
Jak zabezpieczyć swój smartfon przed zagrożeniami?
W przypadku systemu iOS, Apple zdaje się mieć to wszystko pod kontrolą. Ich oprogramowanie działa jako rodzaj „tarczy”, która chroni iPhone przed zewnętrznymi zagrożeniami. Ale co z Androidem?
Fragmentacja w ekosystemie Androida oznacza, że nie wszystkie urządzenia otrzymują aktualizacje jednocześnie. Wiele urządzeń działa na przestarzałych wersjach systemu, które mogą być podatne na ataki. Dodatkowo Google wprowadziło narzędzie Google Play Protect, które ma chronić przed złośliwymi aplikacjami. Ale czy to wystarczy?
Niektórzy producenci, tacy jak Samsung, idą krok dalej, oferując dodatkowe warstwy zabezpieczeń, takie jak Samsung Knox. Ale czy przeciętny użytkownik wie o tych zabezpieczeniach? Czy wie, jak je aktywować i jak z nich korzystać?
Potrzebujesz pomocy ze swoim iPhone, Xiaomi lub Samsungiem? Nasi specjaliści czekają na kontakt..
źródło: computerworld.pl