dziecko smartfon

Smartfon w rękach malucha: korzyści i zagrożenia!

Jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat, zostaje wprowadzony w magiczny świat technologii. Muzyka z internetu, rozmowy przeprowadzane przez smartfony, wszystko to dochodzi do uszu przyszłego dziecka, które jest jeszcze w łonie matki. A gdy już ujrzy światło dnia? Zazwyczaj przywita go obiektyw aparatu czy smartfona. Zanim nauczy się chodzić, będzie już wiedziało, jak przewijać ekran smartfona. Czy to jest prawidłowy kierunek rozwoju dla naszych dzieci?

dziecko smartfon

Smartfon w małych dłoniach – co mówią badania?

Zaskakujące, ale prawdziwe: najmłodsze dzieci, te poniżej 2. roku życia, już korzystają z technologii. Według badań CBOS z 2019 roku, nawet jedna trzecia dzieci w wieku 12-23 miesiące korzysta z urządzeń mobilnych. Ale to nie koniec! Wyobraźcie sobie, że przeciętny czas, jaki spędzają przed ekranem, to aż 44 minuty! I choć może wydawać się to niewiele dla dorosłego, dla tak małego organizmu to już sporo, prawda?

Ale co z starszymi dzieciakami? W wieku od 2 do 5 lat, aż 64,5% korzysta z urządzeń mobilnych. I owszem, czas spędzony przed ekranem jest już porównywalny z jedną lekcją w szkole.

Zastanawiasz się, co na to naukowcy? Badacze z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie postanowili zgłębić tajniki korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci do 6. roku życia. Ich wnioski? Im starsze dziecko, tym częściej sięga po smartfon. A w wieku 4-6 lat, trzy na czworo dzieci regularnie korzysta z takiego urządzenia.

Zalety i zagrożenia technologicznego dzieciństwa

Nie da się ukryć – technologia ma swoje plusy. Nauka poprzez zabawę, poznawanie języków obcych, liczenie czy rysowanie – wszystko to można osiągnąć dzięki odpowiednim aplikacjom. Dzieci uczą się także niezbędnych umiejętności w dzisiejszym świecie – posługiwania się technologią. Ale czy to wystarczy, by przekonać sceptyków?

Niestety, nie wszystko w królestwie technologii jest tak różowe. W badaniach pojawiają się też informacje o zagrożeniach zdrowotnych: problemach z koncentracją, zdrowiem psychicznym, a także fizycznym. Uszkodzenia wzroku, zwyrodnienia kręgosłupa czy ograniczenie aktywności fizycznej to tylko niektóre z nich.

 

Nasi specjaliści pomogą Ci z naprawą smartfona!

 

źródło: demagog.org.pl