zbita szybka w telefonie uszkodzony wyświetlacz

Zbita szybka, czy uszkodzony wyświetlacz – jak to rozpoznać?

Czy telefon kiedykolwiek wypadł Ci z ręki? A może po prostu wypadł Ci z torby lub spadł ze stołu czy też biurka? Niestety, jest bardzo duża szansa, że taki wypadek zakończy się co najmniej pojawieniem się pajączka na wyświetlaczu, a może nawet uszkodzeniem całego modułu wyświetlacza. Samemu może być ciężko określić rodzaj uszkodzenia i określić jakiego rodzaju naprawy potrzebuje telefon. W jaki sposób najłatwiej rozpoznać, co dokładnie zostało uszkodzone w telefonie?

 

W przypadku telefonów możemy wyróżnić kilka różnych uszkodzeń w obrębie wyświetlacza. Od ich rodzaju i zakresu zależy metoda naprawy. Wyróżniamy dwa rodzaje naprawy: tańszą, czyli wymianę szybki i droższą, czyli wymianę całego ekranu. Idealnym przykładem obrazującym pierwszy rodzaj naprawy jest wymiana szybki w iPhone. Kiedy taka wymiana jest możliwa?

 

Mam zbitą szybkę w telefonie, ale dotyk działa – co robić w takim przypadku?

Pan Szybka radzi: Jeżeli po wypadku na Twoim telefonie pojawił się pajączek, ale sam obraz jest wyświetlany poprawnie na ekranie i dotyk działa we wszystkich miejscach wyświetlacza, wtedy prawdopodobnie wystarczy wymienić szybkę w telefonie. Ten rodzaj naprawy polega na wymianie jedynie wierzchniej warstwy szkła, która stanowi pewną ochronę dla wyświetlacza. W serwisie pracownicy odseparują zbitą szybkę od ekranu przy pomocy specjalnej maszyny, a następnie w maszynie próżniowej założą w jej miejsce nowy egzemplarz.

uszkodzony ekran samsung

 

Mam zbitą szybkę w telefonie i dotyk nie działa – co teraz?

Niestety w przypadku takiego rozwoju sytuacji zakres możliwych działań jest niewielki. Nie ma sensu wymieniać samej szybki, bo skoro dotyk nie działa, to znaczy, że musiała również zostać uszkodzona warstwa dotykowa ekranu. Zdarzają się jednak wyjątki, do których zaliczamy starsze modele Apple, LG, Huawei i Samsunga, które były wyposażone w tak zwany digitizer, czyli połączenie szybki i panelu dotykowego. Niestety obecnie te modele są rzadko spotykane, więc szansa na to, że Twój model pozwoli na tego typu naprawę, jest naprawdę niewielka.

 

Szybka w telefonie jest cała, ale wyświetlacz nie działa – co to oznacza?

Upadek telefonu może zakończyć się również w ten sposób, że mimo że szybka pozostała cała, to wyświetlacz przestał poprawnie działać. W takiej sytuacji szansa na uratowanie takiego wyświetlacza jest praktycznie żadna. O ile nie jest to kwestia odłączenia taśmy wyświetlacza od płyty, to jedynym rozwiązaniem będzie wymiana wyświetlacza – konkretnie całego modułu, który składa się z 3 elementów: szybki, dotyku i wyświetlacza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu.