naprawa smartfonów w serwisie

Wyświetlacz, płyta główna i złącze ładowanie to w 90% przypadków najczęściej wymieniane części smartfonów

Mówiąc o usterkach smartfonów powinniśmy w pierwszej kolejności rozgraniczyć je na dwie kategorie: wady własne oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe z winy użytkownika. Niezależnie od rodzaju usterek naprawy lub wymiany będą wymagać dokładnie te same części, co w każdym telefonie. Właśnie dlatego w znaczącej części przypadków (około 90%) wymiana płyty głównej, baterii wyświetlacza i złącza ładowania rozwiązuje większość defektów urządzenia. Niezależnie od tego, czy to wada własna (fabryczna), czy uszkodzenie mechaniczne.

W przypadku każdej awarii smartfona niezwykle ważna jest weryfikacja problemu. Nie zawsze usterka (z wad własnych) może być oczywista. Zdarzają się uszkodzenia, których występowanie nie jest stałe, co znacząco utrudnia szybką naprawę. Dlatego przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy (z wadami okresowymi) ważna jest dokładna diagnostyka oraz przedstawienie problemu. Tylko tak można usunąć uszkodzenie bez niepotrzebnych powrotów do serwisu. Co ciekawe rozwiązaniem tego problemu niekoniecznie musi być wymiana/naprawa tytułowych części, niemniej jednak najważniejsza jest diagnostyka, która umożliwi nam przywrócenie smartfona do normalności.

Wymiana lub naprawa płyty głównej i złącza ładowania usuwa większość usterek sprzętowych

Istotną nowoczesnych urządzeń jest ich wnętrze. To właśnie tam kryją się pokłady możliwości, które nasz sprzęt odzwierciedla później „ułatwiając” nam życie. Niestety to, co nowe i skomplikowane elektronicznie, często potrafi odmówić współpracy zmuszając nas do naprawy. Na całe szczęście smartfony zostały tak skonstruowane, że większość podzespołów to całe moduły, które możemy spokojnie wymienić lub naprawić. Co ciekawe na „pokładzie” nowoczesnych telefonów znajdziemy 3 lub 4 podzespoły, które odpowiadają w dużej mierze za całość urządzenia. Ułatwia to proces naprawy, ponieważ w przypadku pewnej wady nie musimy specjalnie kombinować z naprawą. Nie wierzycie? Zacznijmy od płyty głównej, która oferuje najwięcej możliwości i jest pewnego rodzaju „sercem” każdego urządzenia, nie tylko telefonu.

wymiana płyty głównej

To właśnie na PCB znajdziemy znajduje się procesor smartfona, gniazdo czytnika SIM i kart pamięci oraz inne ważne podzespoły. Oprócz tego na płycie znajdziemy różne dodatkowe elementy, które takie jak np. aparat, połączenie z układem ładowania, anteną oraz drobnymi podzespołami. Znaczna większość takich drobnych elementów jest demontowalna poprzez wypięcie ze złącza/konektora. Jakiekolwiek uszkodzenie płyty głównej jest gorszą wiadomością, niż np. uszkodzenie modułu aparatu, który łatwo zdemontować, wstawiając nowy za kilka groszy. To kolejna ważna informacja – płyta główna należy do jednych z najdroższych części całego urządzenia. Powodów do wymiany PCB może być wiele, co do nich zaliczamy? Chodzi głównie o: zawieszanie się telefonu, brak możliwości włączenia telefonu, gubienie zasięgu, problemy z WiFi i Bluetooth, resetowanie się telefonu, przegrzewanie się w miejscach płyty, nieodczytywanie karty SIM/uszkodzenie gniazda kart, problem z głośnikiem. Tutaj warto wspomnieć, że niektóre urządzenia na rynku mają płyty główne (połączone na stałe) z płytką SUB. Jest to element, gdzie oprócz mikrofonu znajdziemy także złącze ładowania. Nie zdarza się to często, ale takie sytuacje występują np. w przypadku serii telefonów Samsung Galaxy S10.

Wymiana lub naprawa wyświetlacza antidotum na nieprawidłowe wyświetlanie obrazu

Obraz, jaki widzimy w każdym smartfonie to istota i główne założenie tych urządzeń. Bez ekranu nie jesteśmy w stanie prowadzić żadnych działań. Właśnie dlatego wyświetlacz na równi z PCB jest bardzo ważnym podzespołem, który bardzo często w XXI wieku oprócz wad własnych ulega uszkodzeniom mechanicznym. Wszelkie usterki, bez względu na przyczynę uszkodzenia mogą zaburzyć nam prawidłowe działanie telefonu. Co w takim przypadku?

wymiana wyświetlacza

Niestety w 50% przypadkach bez wymiany wyświetlacza się nie obejdzie. Jeśli doszło do uszkodzenia jedynie samego dotyku, możliwa jest nieco „lżejsza” forma naprawy, poprzez wymianę szybki/dotyku. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że pogwarancyjną naprawą umożliwiającą wymianę szybki może przeprowadzić serwis telefonów Gdańsk, który specjalizuje się w takich naprawa. Serwis producenta nie wykonuje takich napraw, więc nie spodziewajmy się ten tańszej formy naprawy przy mechanicznym uszkodzeniu digitizera.

wymiana wyświetlacza

Wymiany szybki najczęściej dokonujemy w przypadku pęknięcia lub niedziałającego dotyku. Jeśli nasz wyświetlacz posiada inne skazy, artefakty możliwą i jedyną formą naprawy będzie wymiana całego modułu. Pamiętajmy, że wszystkie części są ze sobą powiązane. Mrugający wyświetlacz lub pokazujący tylko logo, który po kilku chwilach gaśnie nie musi oznaczać awarii LCD. Może to wynikać z uszkodzenia płyty głównej. Serwis telefonów Gdańsk PanSzybka w przypadku zdiagnozowania takiej usterki z pewnością zajmie się dokładną diagnostyką.