Telefon nie czyta karty sim? To wcale nie musi być usterka

Telefon nie czyta karty sim? To wcale nie musi być usterka

Nie każde uszkodzenie telefonu musi być wadą. Co więcej, nie każde uszkodzenie elektroniki mobilnej da się również naprawić. Powodów może być wiele. Najczęściej jednak są to procedury oraz działania osób trzecich, na które nie mamy żadnego wpływu. Dobrym przykładem są telefony pokazujące komunikaty „brak karty sim lub brak sieci”.


Bardzo często nasi klienci zgłaszają nam problemy z czytnikami kart sim. Wskazuje na to pierwsza analiza użytkownika, któremu po kilku chwilach urządzenie przestało wyświetlać sieć. O ile uszkodzenie czytnika karty sim jest możliwe, zawsze zachęcamy naszych klientów do sprawdzenia samej karty sim oraz oczywiście blokady imei w telefonie. Nie bez powodu wspominamy o blokadach. Z informacji medialnych, ale również z regulaminu spłat ratalnych dowiadujemy się, że pomarańczowi przyłączają się do sieci  Plus i T-Mobile w zakresie blokowania swoich urządzeń przy niespłacaniu rat. Czy jest to zaskoczenie? Medialne tak, w branży serwisowej niekoniecznie.


Kolejny operator może blokować niespłacane telefony kupowane na raty


Sieć Orange zmieniając swój regulamin, od teraz może blokować wszystkie smartfony. Pisząc „może” wskazujemy, że to dobra wola pomarańczowych. Widzimy jednak, że operatorzy wspólnie obierają jedną drogę, wskazując, że urządzenie spłacane na raty nie jest własnością klienta. Czy mają rację? Niestety tak, telefon należy do spółki, ponieważ abonent nie spłacił jeszcze całości. Jest to droga do licznych problemów serwisach telefonów komórkowych. Niektórzy klienci nieświadomi sytuacji zgłaszają wady swoich telefonów. Co dokładnie jest wadą? Według klientów najczęściej są to czytniki kart sim. Zdarzają się inne diagnozy wskazujące na uszkodzenie płyty głównej. Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna – niekiedy bolesna dla wielu klientów.


Telefon nie czyta kart sim, bo właściciel nie płaci rachunków za raty urządzenia


Ten tytuł może wydawać się Wam nieco dziwny, jednak w Polsce wszystko jest możliwe. Zacznijmy od tego, że rynek smartfonów to nie tylko nowa sprzedaż, nowe premiery. Pisząc „rynek smartfonów” nie możemy zapominać o rynku urządzeń wtórnych, który ze względu na ceny zawsze będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. To właśnie tam, potencjalni klienci padają ofiarą oszustw ze strony innych, którzy sprzedając nowe urządzenia, po jakimś czasie mogą przestać je spłacać. Wówczas problemy (prawne) dotkną nie tylko pierwotnego właściciela urządzenia, ale również nas nieświadomych Kowalskich.


Kupując urządzenie od osoby trzeciej, zawsze musimy liczyć się z niebezpieczeństwem. A co będzie, jeśli potencjalny sprzedawca po roku przestanie opłacać rachunek? Niestety nasze urządzenie zostanie zablokowane i przestanie działać. Właśnie wtedy doświadczamy w naszym serwisie „pielgrzymek” zainteresowanych naprawą odpłatną. W takich przypadkach bardzo byśmy chcieli pomóc naszym klientom. Niestety telefonu, który nie czyta karty sim, z racji blokady nie da się naprawić (pomijamy fakt wymiany płyty głównej). Nie wielu klientów wie o takich blokadach, jest to wynik braku informacji ze świata nowych technologii.


Zdarza się, że nasi klienci, którzy przychodzą do naszego serwisu telefonów i proszą nas, abyśmy wymienili gniazdo karty sim. Ale to nie rozwiąże sprawy. Jedyną możliwością jest oczywiście wyjaśnienie sprawy na drodze sądowej ze sprzedawcą (pierwotnym klientem operatora). Sieć nie ma prawa, ani też obowiązku odblokować nam urządzenia, które co tu dużo gadać po prostu nie jest naszą własnością z punktu prawnego. Posiadaczem urządzenia stajemy się tylko w momencie całkowitej spłaty rat za urządzenie, które u większości operatorów są naliczanie oddzielnie niż usługa.


Telefony z sieci Orange nie czytają karty sim? Operator także będzie blokować numery imei w uzasadnionych sytuacjach


Informacje na temat możliwych blokad oraz więcej szczegółów znajdziecie bezpośrednio w regulaminie pomarańczowych (punkt 15). Co ciekawe jest to już 3 operator, który najwyraźniej zaczyna mieć problemy z płatnościami za raty urządzeń. Nikogo to nie powinno dziwić. W końcu na rynku mamy telefony warte nawet 6 tysięcy złotych, co z resztą spłacamy w systemach ratalnych.


Rynek mediów zaskoczyła informacja o takim działaniu ze strony Orange. Zapytacie dlaczego? Nie tak dawno (2 lata temu) rzecznik firmy Orange zabrał głos w sprawie blokad numeru imei. Ten głos dotarł do wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem portalu Twitter. Można powiedzieć, że była to „swego rodzaju” obietnica, że Orange nie blokuje i nie zamierza blokować urządzeń.


116220478 999978263776248 8103813798204679836 n

Jednak od 20 lipca regulamin (a w zasadzie tylko punkt) nabrał nowego znaczenia. Obecnie operator wyraźnie podkreśla, że w „przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer imei”.


Co natychmiast będzie skutkować utratą sygnału w skrócie „przekreślonym” kółeczkiem od zasięgu. Dla klientów, którzy są właścicielami smartfonów, ta informacja nie powinna być zaskoczeniem. Inaczej będzie jednak w przypadku osób, które odkupiły nowy sprzęt z gwarancją. Ich zdziwienie może przeobrazić się w chęć wymiany płyty głównej lub czytnika, aby tylko usunąć defekt, który tak naprawdę nie jest i nie będzie problemem serwisu telefonów komórkowych.


Zanim oddasz telefon, który nie widzi karty sim do naprawy – sprawdź dokładnie urządzenie u operatora


Zanim przywykniemy do sytuacji (dokładnie tak samo, jak w przypadku T-mobile i Plus) minie trochę czasu. Tylko patrzeć, jak na forach, grupach Facebookowych pojawią się nowe pytania: „Mój telefon pochodzący z sieci Orange nie widzi karty sim, co może być przyczyną?”. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wśród takich grupowiczów są ludzie, którzy podejmą się wymiany gniazda kart sim, nie mając pojęcia, o blokadach numerów imei, narzuconych przez 3 wielkich operatorów w Polsce.


Właśnie dlatego najważniejsza jest świadomość oraz informacja przekazywana do innych. Często zauważamy, że proste zapisy, informacje są podane na tacy. Wystarczy je odszukać, zrozumieć i zapamiętać, aby uniknąć powyższych problemów i walki z nieuczciwymi sprzedawcami. Identycznie jest w przypadku nowych regulaminów, których większość z nas nie czyta. Nawet jeśli otrzymujemy je np. w połowie trwania umowy. Jeśli sam regulamin nie wpływa na comiesięczną cenę, to blokowanie numeru imei w telefonie przy niespłaconych ratach za urządzenie nie będzie istotną informacją dla klienta.