serwis samsung naprawa samsung

Skąd garażowcy biorą części do naprawy telefonów?

Napraw telefonów podejmuje się coraz więcej firm serwisowych, oferując usługi swoim klientom. Mimo sporej konkurencji każdy przedsiębiorca stara się znaleźć swój sposób na udaną sprzedaż. Niestety światełko w „zarobkowym tunelu” napraw telefonów próbują wykorzystać również garażowcy, których ceny na oferowane usługi są wręcz nie do przebicia. Klucz do sukcesu leży w częściach, a w zasadzie do ich jakości oraz pochodzenia.

Naprawy telefonów po „chińsku”

Znaczna większość garażowców do swoich niecnych planów wykorzystuje oczywiście znane portale sprzedażowe. To właśnie tam znajdziemy przeróżne części do niemalże każdego smartfona na rynku. Pod znakiem zapytanie stoi pochodzenie takich części, patrząc na ceny, możemy wręcz podejrzewać, że są to zamienniki, których jakość dla wielu modeli mówi sama za siebie. Większość garażowców chcąc zaoszczędzić na takich częściach, zamawia je bezpośrednio z Chin poprzez pośredników. Otrzymując części w niższych cenach, garażowcy mogą swobodnie podnosić resztę ceny, zarabiając czyste nieopodatkowane pieniądze.

Oczywiście chińskie portale sprzedażowe to nie jedyne miejsce, gdzie można kupić części. Każdy „pokątny” serwisant, poszukując odpowiedniej części, szuka najniższej ceny, co pozwoli doliczyć stosowny zarobek. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością, o czym z pewnością mieliście okazje się już nie raz przekonać przy różnych produktach. Musimy pamiętać, że jakość części to jedno, liczą się jeszcze umiejętności oraz zasoby warsztatowe. I chociaż wielu garażowców często zaprzecza co do jakości części, to prawda jest zupełnie inna. Wystarczy odwiedzić przeróżne grupy naprawcze, gdzie przy ewentualnych zapytania o pomoc w naprawie grupa takich serwisantów potrafi się licytować o każdą złotówkę.

Czy myślicie, że przy oryginalnych cenach za części (najczęściej ekranów) możliwe są negocjacje? Z jednej strony tak, jednak tylko konkurencyjne oferty mogą skusić potencjalnego klienta. Z drugiej strony musimy pamiętać o zarobku oraz opłacalności samej naprawy. Dla garażowców tego typu działania to niemalże chleb powszedni tym bardziej, że mają oni przewagę w cenie nieoryginalnych części pochodzących bezpośrednio z chińskich fabryk.

Pochodzenie części do telefonów to wielka tajemnica

Miejsce produkcji podzespołów nie jest wyznacznikiem oryginalności produktu. Większość firm korzysta z uprzejmości chińskich fabryk. Powód? Oczywiście koszty, które producent chcę obniżyć już na etapie wsparcia serwisowego. Z racji przeróżnych części, zarówno tych oryginalnych, jak i nieoryginalnych nigdy nie możemy być pewni, jakie części są nam proponowane przez garażowców.

 

samsung


Różnice najczęściej są niewielkie. Dla kogoś, kto 1 lub 2 raz w życiu widzi moduł wyświetlacza, powyższe ekrany mogą być takie same. Profesjonalista szybko zauważy, że po lewej stronie nie widać takich ramek jak w ekranie po prawej. Wyobraźmy sobie teraz, że garażowiec „sprzedaje” nam ekran po lewej z usługą jak profesjonalna usługa. Oczywiście nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka, zdarza się, że „pokątny” serwisant jest z nami szczery i mówi wprost, oferując również niską cenę, która satysfakcjonuje klienta. Jako przedsiębiorcy musimy się z tym liczyć, że biznes „podziemnych” napraw cały czas kwitnie. Korzystając z takich usług, nigdy nie poznamy pochodzenia części, w zamian otrzymując znacznie niższą cenę, która nie zawsze jest adekwatna do czasu usługi oraz przebiegu naprawy. Właśnie dla tych, co chcą szybko zarobić kosztem innych klientów kupno części w bardzo niskich cenach na popularnych portalach to interes życia. Szkoda tylko, że to dość nierówna walka na serwisowym rynku telefonów komórkowych.