ustawienie proporcji zdjęć iphone

Jak wybrać proporcje zdjęcia w telefonach z serii iPhone 11?

Marka Apple przed premierą telefonów z serii iPhone 11, pracując nad udoskonaleniem swoich telefonów, stworzyła nową aplikację Aparat. Dzięki temu użytkownicy iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro Max otrzymali wiele dodatkowych funkcji fotografowania. Zmianą, która z pewnością ucieszy pasjonatów fotografii, będzie możliwość wprowadzenia różnych trybów proporcji dla robionych zdjęć w trakcie fotografowania!


Oczywiście sama opcja zmiany proporcji zdjęć nie jest niczym nowym. W starszych modelach użytkownicy również mogli je zmienić. Wymagało to jednak znacznie więcej pracy. Aby zmienić proporcje zdjęć, trzeba było wyjść z trybu fotografowania i wejść w tryb edycji aplikacji Zdjęcia. To właśnie tam krył się dostęp do możliwości zmiany wielkości robionych zdjęć. W nowej wersji aplikacji funkcjonalność ta stała się po prostu łatwiej dostępna.


Proporcje zdjęć w iPhone 11, jak zmienić?


W telefonach Apple z serii iPhone 11 użytkownicy otrzymują możliwość wybrania jednej z trzech opcji współczynnika proporcji zdjęć w trakcie fotografowania. Aparat umożliwia prostą zmianę pomiędzy następującymi rozmiarami: 1:1, 4:3 oraz 16:9. Jak przejść do innego trybu proporcji w trakcie wykonywania zdjęć?


  1. Uruchom aplikację Aparat.
  2. Dotknij paska opcji i przeciągnij do środka ekranu.
  3. W odsłoniętym menu naciśnij przycisk proporcji np. „4:3”.
  4. Wybierz preferowane proporcje zdjęć z menu przycisków.
  5. Możesz już zrobić zdjęcie w nowym układzie.

iPhone fabrycznie proponuje wykonywanie zdjęć w proporcjach 4:3. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem wydaje się jednak układ 16:9, który pozwala na wykonanie zdjęcia o większych proporcjach. Dzięki temu znacznie więcej zmieści się w kadrze. W telefonie znajdziecie też proporcje 1:1, czyli kwadrat, który świetnie sprawdzi się do robienia zdjęć na Instagrama.