Jak odpowiednio zabezpieczyć telefon i co zrobić po kradzieży telefonu?

Jak odpowiednio zabezpieczyć telefon i co zrobić po kradzieży telefonu?

Dla wielu osób telefon stanowi centrum dowodzenia. Trzymamy w nim ważne dane, istotne dla nas zdjęcia, przechowujemy w nim dane do płatności telefonem oraz zapisujemy loginy i hasła do różnych kont. Nikt nie chciałby, aby trafiło to w niepowołane ręce. Dlatego też warto je odpowiednio zabezpieczyć, a w razie kradzieży telefonu odpowiednio szybko zareagować.


Na kradzież telefonu nigdy nie da się przygotować w pełni. Przede wszystkim dlatego, że profesjonalni złodzieje elektroniki potrafią poradzić sobie na przykład z możliwością zablokowania zdalnego śledzenia telefonu. Zazwyczaj jednak robią to dopiero po kilku lub nawet kilkunastu minutach od kradzieży, gdy oddalą się na bezpieczną odległość. Wystarczy wyjąć kartę SIM lub zablokować dostęp do sieci. Mimo wszystko możemy spróbować, choć częściowo zabezpieczyć swoje dane.


Jak odpowiednio zabezpieczyć telefon?


Przede wszystkim zdecyduj się na ustawienie blokady ekranu w Twoim telefonie. W zależności od modelu telefonu taki kod lub hasło mogą mieć od 4 do nawet 32 znaków. Oczywiście im trudniejsze hasło, tym mniejsza szansa na to, że komuś uda się szybko odblokować Twoje urządzenie. Poza ustawieniem hasła warto też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie plików i zdjęć. Najlepszym rozwiązaniem będzie ich regularnie kopiowanie do chmury. W przypadku telefonów iPhone może to być iCloud. Dane z telefonów z androidem można przechowywać na przykład na dysku Google czy Dropboxie.


Warto też odpowiednio przygotować się na możliwość zdalnego wyczyszczenia lub zablokowania telefonu. Szczególnie jeśli posiadasz na nim jakieś dane poufne. W przypadku kradzieży telefonu, o ile nie utraci on dostępu do sieci, będziesz mógł je zlokalizować, a w razie potrzeby dodatkowo zablokować. Aplikacje do zdalnego blokowania lub sterowania takie jak narzędzia Google pozwalają na przykład na uruchomienie dźwięku ostrzegawczego. Głośny i trwały dźwięk odtwarzany na urządzeniu może sprawić, że policja podczas akcji po wskazaniu adresu dużo szybciej odnajdzie sprawcę lub urządzenie.


Co zrobić po kradzieży telefonu?


Przede wszystkim sprawdź, czy masz możliwość namierzenia telefonu lub założenia na niego dodatkowej blokady zdalnie. Jeśli tak, to złodziej najpewniej nie odłączył go jeszcze od sieci, co da Ci też możliwość na sprawdzenie jego lokalizacji. W takim przypadku najlepiej zgłosić sprawę na policję, która będzie mogła podjąć próbę odzyskania urządzenia.


Po kradzieży telefonu bez możliwości podglądu lokalizacji warto też możliwie najszybciej skontaktować się z operatorem, aby poinformować go o zdarzeniu. Dzięki temu będzie on mógł zablokować Twoją kartę SIM oraz dodać telefon na „czarną listę”. W ten sposób będziesz mieć pewność, że żaden operator bez Twojej zgody nie odblokuje telefonu.