iphone 15

iPhone 15 Pro – przewodnik po nowych funkcjach

Minęło już kilka miesięcy od premiery najnowszej serii smartfonów Apple. Producent z Cupertino po ustanowieniu nowych standardów w swojej ofercie skupia się już na kolejnej generacji, tymczasem my przyglądamy się bliżej najważniejszym nowym funkcjom serii 15 Pro, które mogą zainteresować wymagających entuzjastów technologii. Zapraszamy na nasz krótki przewodnik po największych nowościach, które naszym zdaniem najbardziej się wyróżniają.

Przycisk akcji

Zmiana, która rzuca się w oczy od pierwszego spojrzenia na nowy smartfon Apple. Przycisk akcji, zastępujący tradycyjny przełącznik dzwonka/ciszy, daje użytkownikom większą elastyczność, pozwalając na szybkie uruchamianie kamery, nagrywanie głosu, aktywowanie funkcji dostępności, jak lupę czy latarkę, a nawet uruchamianie skrótów. Możliwość szybkiego wykonywania złożonych czynności lub uruchamiania dowolnej aplikacji to znaczące ulepszenie. Wielu użytkowników narzekało na brak możliwości szybszego uruchamiania aparatu, tak jak to ma miejsce np. w konkurencyjnych Samsungach Galaxy.

Tytanowa obudowa

Apple postawiło na tytan klasy 5, zastępując dotychczasową stal nierdzewną. Dodatek z tytanu zapewnia równie wysoką wytrzymałość przy znacznie mniejszej wadze. I faktycznie, telefon w ręku wydaje się znacznie lżejszy od serii 14. Mniejsze ramki wokół wyświetlacza sprawiają, że mimo zachowania dotychczasowych rozmiarów ekranów, 6,1 cala dla modelu Pro i 6,7 cala dla Pro Max, same urządzenia są też nieco mniejsze.

USB-C

Wprowadzenie portu USB-C w modelach iPhone 15 zastępującego dotychczasowy port Lightning to kolejna znacząca zmiana. W modelach Pro i Pro Max port USB-C oferuje szybsze połączenie USB 3, umożliwiające, między innymi, nagrywanie wideo ProRes bezpośrednio na zewnętrzny dysk. Jest to pierwszy iPhone ze złączem USB-C – dla wielu użytkowników będzie to znaczne uproszczenie sprawy w przypadku potrzeby ładowania w domu wielu różnych urządzeń jedną ładowarką.

Procesor A17 Pro

Każda nowa generacja iPhone’ów Pro przynosi ze sobą nowy procesor serii A, a iPhone 15 Pro i Pro Max nie są wyjątkiem. Procesor A17 Pro to pierwszy chip 3nm w głównym produkcie konsumenckim. Większa efektywność, nowa architektura GPU i wsparcie dla sprzętowej akceleracji Ray Tracingu to tylko niektóre z ulepszeń, które mają zapewnić użytkownikom jeszcze płynniejsze i bardziej zaawansowane doświadczenia z grami i aplikacjami.

Ulepszenia aparatu

Nowy system kamer w iPhone 15 Pro jest przedstawiany jako „równowartość 7 obiektywów w kieszeni”. iPhone 15 Pro Max wyróżnia się nowym obiektywem z 5-krotnym zoomem optycznym. Matryca główna o rozdzielczości 48 Mpix z możliwością robienia zdjęć w formacie HEIC daje użytkownikowi dużą swobodę – lepsze zdjęcia przy jednocześnie mniejszym rozmiarze. Należy tutaj zaznaczyć fakt, że seria iPhone 14 również dostała taką funkcjonalność po aktualizacji systemu iOS.

Nowe iPhone 15 Pro i Pro Max z pewnością wyznaczają nowe standardy, w szczególności w ekosystemie Apple. Czy są one wystarczające, aby przekonać użytkowników do zmiany na najnowszy model? Biorąc pod uwagę ulepszenia w zakresie funkcjonalności (np. wprowadzenie wyczekiwanego portu USB-C), wydajności (nowy procesor) i ulepszoną wyspę aparatów, na pewno warto taką zmianę rozważyć.

Jeśli korzystasz obecnie z jednej ze starszych generacji iPhone, ilość nowości jest duża i z pewnością odczujesz różnicę. Dla posiadaczy poprzedniej serii iPhone 14 może to być jednak zbyt mało.

Potrzebujesz wymienić baterię w iPhone? Wymienić wyświetlacz na nowy? Te i wszystkie inne problem z Twoim smartfonem rozwiążesz z pomocą naszego profesjonalnego serwisu iPhone. Kliknij!