wymiana ekranu w samsung s20 ultra

Czy wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra jest trudna?

Nie tak dawno jeden z globalnych serwisów, znanego Wam pod nazwą iFixit zaprezentował dokładną rozbiórkę smartfona Samsung Galaxy S20 Ultra. Cały świat obiegła informacja, że samo urządzenie jest dość trudne w naprawie. Czy faktycznie tak jest? Cóż, według nas niekoniecznie, co wynika z wielu czynników, chociażby serwisowego podobieństwa do poprzednich flagowców. Musimy jednak zauważyć, że dla każdego poziom trudności to pojęcie względne. Zobaczmy jednak jak to wygląda w praktyce.


Serwis iFixit rozłożył telefon na części pierwsze

Naprawa telefonu nie zawsze polega demontażu każdego elementu. W w dobie XXI wieku większość podzespołów jest ze sobą połączonych, co ułatwia nam naprawę na każdym etapie. Serwis iFixit dość dokładnie rozłożył telefon Samsung Galaxy S20 Ultra, prezentując całemu światu poziom trudności przy naprawie. Rozbiórka nie jest do końca proceduralna, ponieważ w przypadku wymiany/naprawy niektórych elementów producent oferuje pełne moduły bez konieczności rozklejania lub demontowania najdrobniejszych części. Świetnym przykładem jest oczywiście wyświetlacz, a w zasadzie cały moduł. Samsung już od dłuższego czasu przyzwyczaił rynek, że wymiana wyświetlacza w telefonach z rodziny Galaxy to wymiana całego modułu z ramką (oczywiście z czasem to może ulec zmianie). Serwis iFixit zdemontował ekran, oddzielając go dokładnie od całej ramki z korpusem. Takie działanie oczywiście jest możliwe, jednak po co komplikować sobie naprawę telefonu? Przy samym ekranie musimy pomyśleć o wielu czynnikach np. o przyklejeniu nowego wyświetlacza do ramki, nie zapominając o wcześniejszym oczyszczeniu ramki z pozostałości starego kleju. Przy takich działaniach, faktycznie cały proces naprawy nie tylko się wydłuża, ale również zaczyna być trudniejszy, co może okrywać model Samsung Galaxy S20 Ultra złą serwisową niesławą.

Rzeczywistość jest zupełnie inna. Wszystkie elementy (oprócz modułu wibracji oraz głośnika) wystarczy przełożyć ze starego ekranu do nowego korpusu, co naprawdę nie jest takie trudne. Dzięki temu cały proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra możemy zakończyć szybciej i bez większych problemów. Dowodów na wymianę ekranu z ramką jest wiele. Pierwszym z nich jest naprawa telefonu Samsung Galaxy S20 Ultra w serwisie producenta, poznamy wtedy dokładny pakiet części montowanych przy wymianie wyświetlacza w nowym flagowcu. Drugim niepodważalnym dowodem jest dostępność części na rynku. W przypadku całej rodziny smartfonów z rodziny Galaxy S (poczynając od S8). Ekrany do telefonów z rodziny S20 u większości sprzedawców (hurtowni) dostępne są tylko i wyłącznie z ramką, modułem wibracji oraz głośnikiem. Oczywiście pamiętajmy, że w sieci są także same wyświetlacze bez ramki. Właśnie dlatego filmik na kanale Youtube serwisu iFixit powinniśmy traktować bardzo poglądowo, ponieważ to obraz rozłożenia smartfona na części pierwsze, a nie dokładnej instrukcji działania w przypadku typowych napraw gwarancyjnych.


W nowoczesnych smartfonach są elementy, które rzadko ulegają awarii

Nie zawsze tak jest, że wszystkie smartfony trafiają do serwisu. Czasem przez okres pełnej 2-letniej gwarancji nasze urządzenie nie wymaga wizyty w serwisie producenta. Wszystko dlatego, że przez okres użytkowania albo nie widzimy wad, albo po prostu nie chcemy oddawać sprzętu do serwisu producenta, ponieważ mamy na nim zbyt dużo danych. Jest to w zupełności zrozumiałe. W mobilnych urządzeniach są też podzespoły, które rzadko ulegają awariom. Tego typu elementy to np. moduł wibracji, moduł aparatu fotograficznego oraz kabelek anteny. Oczywiście nie ma na to reguły, ale faktycznie rzadko widujemy uszkodzenia powyższych modułów, co nie oznacza, że się nie zdarzają.

Innym przypadkiem są awarie ekranów. Tutaj dochodzi głównie do uszkodzeń mechaniczny, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Często telefon ląduje na ziemi i nasz telefon jest cały, są niestety sytuacje, w których wyświetlacz po prostu pęka. Nie jest to dobra wiadomość dla użytkownika końcowego, ponieważ wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra to koszty około 1500 zł. Właśnie w takim przypadku powinniśmy udać się bezpośrednio do serwisu producenta lub innego pogwarancyjnego serwisu zajmującego się naprawami telefonów komórkowych. Istnieje oczywiście możliwość podjęcia samodzielnej wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra, co wielu klientów może poczytywać za duże ryzyko w szczególności po obejrzeniu filmiku serwisu iFixit. Tak naprawdę nie ma się co bać, sam proces może wydawać się trudny, ale zapewniamy Was, że to tylko takie złudzenie. Nikt nie oczekuje od Was dokładnej rozbiórki urządzenia, wystarczy nowy moduł wyświetlacza oraz przekładka starych podzespołów. Cały proces nie różni się niczym od poprzedników, np. wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10.


Czy wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra oraz cała naprawa telefonu jest taka trudna?

Odpowiedź na to pytanie jest pojęciem względnym. Sam proces obsługi przypomina naprawy innych flagowców z rodziny Galaxy S, co mogliście już przerobić w przypadku Waszych starszych smartfonów. Jeśli nie mieliście okazji naprawiać żadnego Samsunga z rodziny S, z pewnością jedyną trudnością, jaką napotkacie, będzie wymiana baterii. Podnoszenie elementów i przełożenie ich do nowego modułu to już sama przyjemność (oczywiście dla niektórych – nie wszyscy czują się na siłach naprawiać smartfony).

Filmik serwisu iFixit wskazuje, że wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra jest trudnym działaniem. Zwróćmy jednak uwagę, że na filmie mamy prezentacje niemalże każdego podzespołu, często rozkładanego na jeszcze dodatkowe elementy co faktycznie może być trudne. Mówimy tutaj o procesorach na płycie głównej oraz innych drobnych elementach. Pamiętajmy jednak, że na rynku takie części i moduły są dostępne w całości i nie będzie problemu zarówno z ich montażem, jak i demontażem, ponieważ działanie w obu przypadkach jest analogiczne względem całej rozbiórki urządzenia. Według nas cały proces wymiany będzie tak samo prosty i zarazem tak samo trudny, jak w dotychczasowych naprawach urządzeń. Punkt widzenia zależy oczywiście od punktu siedzenia, ale z pewnością wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 Ultra nie jest tak trudna, jak wskazuje serwis iFixit, podając smartfona bardzo szczegółowej rozbiórce (na części pierwsze), odklejając wyświetlacz od ramki oraz całego korpusu urządzenia.