Czy Twój smartfon jest bezpieczny w serwisie? Od teraz na pewno!

Jak zaradzić sytuacji, gdy dostarczamy nasze urządzenie do naprawy, ale boimy się o bezpieczeństwo naszych danych? Wygląda na to, że Google wprowadza funkcję w nadchodzących wersjach Androida, która może całkowicie wyeliminować problem w takich przypadkach.

Google wprowadza „tryb naprawy” do Androida

Nie ma znaczenia, jak drogi jest Twój smartfon, zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że będziesz musiał skorzystać z serwisu w trakcie jego użytkowania. Mimo że technologia posunęła się naprzód, urządzenia wciąż mogą ulegać awariom. W momencie oddawania telefonu do serwisu, nie tylko musimy się martwić o fizyczny stan urządzenia, ale także o bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych.

Według informacji przekazanych przez Aamira Siddiquiego, Google pracuje nad wprowadzeniem „trybu naprawy” do standardowego Androida. Gdy Twój telefon jest w trybie naprawy, technicy serwisowi nie będą mieli dostępu do Twoich osobistych aplikacji i danych, ale wciąż będą mogli sprawdzić funkcjonalność systemu Twojego telefonu w celach diagnostycznych.

Jak działa „tryb naprawy”?

Mishaal Rahman wyjaśnił, że tryb naprawy korzysta z mechanizmu Dynamic System Updates, który pozwala smartfonom Androida uruchomić Generic System Image (GSI). Tryb naprawy korzysta z oryginalnego obrazu systemu połączonego z nowym obrazem danych użytkownika, symulując świeżą instancję systemu operacyjnego. Po opuszczeniu trybu naprawy ta instancja jest usuwana, a użytkownik wraca do poprzedniego obrazu danych użytkownika.

Wejście i wyjście z trybu naprawy wymaga podania hasła ekranu blokady. Oznacza to, że technicy nie będą mogli uzyskać dostępu do danych osobistych nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia.

Chociaż niektóre firmy, takie jak Samsung, oferowały podobne funkcje w swoich telefonach, nowy „tryb naprawy” od Google jest przeznaczony dla szerszego ekosystemu Androida i powinien być dostępny w przyszłych wersjach systemu.

 

Kiedy następnym razem będziesz musiał oddać swój telefon do serwisu z powodu jakiegoś defektu, będziesz miał mniej rzeczy do martwienia się. Mimo to zalecane jest nadal wykonywanie kopii zapasowej danych.

 

źródło: androidauthority.com