diagnoza i naprawa telefonu w serwisie

Czy naprawy mechaniczne powodują utratę danych w telefonie?

Kontakty, zdjęcia czy inne dane zapisane na telefonie to przenośny bank każdego użytkownika. Nie da się ukryć, że smartfony to już coś więcej niż tylko zwykła komórka, z której możemy zadzwonić do znajomego. Tak zaawansowane urządzenia podatne są również na wszelakiej maści uszkodzenia wynikające zarówno z winy użytkownika, jak i wady samego produktu. Czy w takim razie podczas naprawy możemy zachować nasze dane znajdujące się na telefonie?

Czy stracę swoje dane zapisane na telefonie podczas naprawy? To pytanie najczęściej słyszą pracownicy przyjmujący urządzenia mobilne w punktach serwisowych. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo skomplikowana. Utrata danych na smartfonie klienta uzależniona jest bezpośrednio od serwisu, w jakim wykonujemy naprawę oraz od rodzaju naprawy. Autoryzowane punkty serwisowe, posiadające uprawnienia producenta mają bardzo rygorystyczne podejście do napraw telefonu. Po pierwsze najczęściej same warunki gwarancji określają, że to klient zobowiązany jest wykonać kopię zapasową na swoim telefonie. Dlaczego? Procedura serwisowa wskazuję, że urządzenie powinno mieć zdiagnozowane oprogramowanie do najnowszej wersji niezależnie od tego, czy wada występuje, czy nie. Oznacza to, że klient, oddając telefon do gwarancyjnego serwisu producenta niezależnie od rodzaju naprawy straci swoje dane.

naprawa mechaniczna telefonu

Chcąc uniknąć straty ważnych danych, zawsze możemy zdecydować się na samodzielną naprawę urządzenia lub wykonywaną bezpośrednio w pogwarancyjnym serwisie dostępnym na rynku. Drugim ważnym czynnikiem uzależniającym ewentualną utratę danych jest sam rodzaj naprawy. W przypadku wymiany w telefonie drobnych elementów, takich jak głośnik, buzzer, mikrofon, złącze ładowania czy sam wyświetlacz istnieje możliwość zachowania zawartości telefonu. Serwisy pogwarancyjne nie ingerują w dane klientów, oszczędzając im nie tylko pieniądze (naprawy najczęściej są tańsze od tych w serwisie producenta), ale również dane, na których tak bardzo zależy wszystkim Kowalskim. Mało tego są punkty, które potrafią odzyskać usunięte z telefonu pliki.

Awaria płyty głównej – to zagrożenie danych

PCB, czyli płyta główna to serce każdego smartfona. Uszkodzenie tak poważnego elementu może doprowadzić do utraty danych. Serwisy gwarancyjne niestety nie przejmują się takimi problemami dokonując od razu wymiany płyty na nową. Istnieje oczywiście możliwość naprawy PCB, jednak nie każdy producent akceptuje takie rozwiązania z racji długości naprawy i dodatkowych kosztów.

 

Czy serwis pogwarancyjny naprawia płyty główne? Na pewno ich nie wymienia, bo nie może ze względów prawnych, chyba że ma odpowiednie możliwości i ściśle współpracuje z producentem przy zakupie takich części. Co do naprawy, jest to kwestia indywidualna. Nie każdy serwis telefonów Warszawa chce podejmować się napraw mechanicznych płyt głównych – powodów jest wiele, wśród nich trudności w usunięciu konkretnej usterki. Oczywiście naprawa „serca” telefonu bardzo często rozwiązuje różne problemy. Musimy jednak pamiętać, że wymaga ona precyzji i sporej wiedzy. Znacznie prościej byłoby wymienić płytę główną, ale z wielu względów (w tym również prawnych) serwisy telefonów nie chcą wykonywać takich napraw. Musimy zdać sobie sprawę, że serwis telefonów Warszawa częściej widuje pęknięte wyświetlacze, spuchnięte baterie, popękane pokrywy baterii niż uszkodzenia płyt głównych.