wnętrze telefonu iphone

Co to jest płytka sub usb w telefonie?

W świecie serwisu telefonów komórkowych nie liczy się tylko i wyłącznie umiejętność napraw telefonów. Bardzo ważnym oraz istotnym czynnikiem jest znajomość podzespołów znajdujących się w naprawianym urządzeniu. Oprócz tych najpopularniejszych podzespołów: wyświetlacza oraz płyty głównej, telefon komórkowy ma jeszcze inne drobne elementy, które warto znać. Jedną z takich istotnych części jest płytka sub. Jesteście ciekawi co to dokładnie takiego?

Ładowanie, mikrofon, gniazdo jack w jednym miejscu

Wyżej wymienione elementy są bardzo ważne dla każdego smartfona. Nie wiedząc czemu, ale większość producentów umieszcza je bezpośrednio obok siebie (oczywiście nie jest to reguła) ułatwiając tym samym proces naprawy telefonów. Zazwyczaj takie podzespoły znajdują się na jednym elemencie, który w przypadku awarii wymieniany jest w serwisie telefonów komórkowych w całości. Właśnie tak dochodzimy do części zwanej płytką sub. Według naszego serwisu ta drobna część to jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona, zaraz po wyświetlaczu oraz płycie głównej. Pamiętajmy, że nie każda płytka sub USB jest osobnym elementem. Niektóre urządzenia skonstruowane są tak, że złącze ładowania oraz wyżej wymienione elementy znajdują się na całej płycie głównej na samym dole smartfona.

ładowanie telefonu samsung

Płytka sub usb wygląda niepozornie, ale wbrew pozorom ma wiele do zaoferowania. Znajdziemy na niej przeróżne elementy. Wśród nich jest oczywiście: gniazdo jack, dolny mikrofon oraz złącze ładowania. W zależności od modelu możemy tam również znaleźć kabelki zasięgowe (wejście od anteny). Zaprezentowana poniżej płytka pochodzi z modelu Samsung Galaxy S6 Edge, znanego niektórym jako pierwsza wersja smartfona firmy Samsung z zakrzywionym ekranem. Oczywiście zdarzają się modele, gdzie złącze ładowania jest przylutowane do płyty głównej.

Ile kosztuje płytka sub do smartfonów?

Jak już wspomnieliśmy nie w każdym urządzeniu taki element występuje oddzielnie. Komplikuje to sytuacje, kiedy musimy dokonać wymiany złącza ładowania, które należy wtedy oddzielić z płyty głównej przy użyciu wszelkich możliwych narzędzi. Dla przykładu takie połączenie występuje w urządzeniu Samsung Galaxy A5 2017. Wymiana takiego elementu w serwisach producenta niestety nie będzie opłacalna dla klienta końcowego. Większość przypadków kończy się wymianą płyty głównej, najczęściej na koszt klienta z racji uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku koszty naprawy urządzenia A5 2017 nie ma w zasadzie żadnego sensu. Powodem jest cena, która będzie wiązać się z kosztem ponad 3/4 wartości urządzenia.

płykta sub usb w telefonie

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, wskazujące ile dokładnie może kosztować płytka sub. To wszystko zależy od konkretnego smartfona. Weźmy to pod uwagę przy ewentualnym uszkodzeniu np. złącza ładowania. Załóżmy, że skupiamy się na wskazanej części ze zdjęcia. Wtedy mówimy o kosztach mniej więcej około 100 zł. Cena może być mocno przesadzona, bo to wszystko zależy od czynników, na które nikt z nas nie ma wpływu. Mowa między innymi o amortyzacji sprzętu oraz o samym sprzedawcy i jego marży. Z pewnością na popularnych portalach sprzedażowych zakup płytki sub może być znacznie tańszy. Jeśli nie chcemy się bawić w kupowanie takiej części oraz samodzielną wymianę, możemy poszukać serwisu telefonów Warszawa, który pomoże nam z problemem naszego telefonu. Przykładowe ceny wymiany złącza ładowania (lub wymiany płytki sub) w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge sięgają około 120 zł. Tutaj znowu pojawia się czynnik „zależy od”.