Apple wyprzedza Samsunga w sprzedaży smartfonów

Apple prześcignął Samsunga jako światowego lidera sprzedaży smartfonów. Firma z USA po raz pierwszy zdobyła miano najpopularniejszego smartfona na świecie, kończąc 12-letnie panowanie południowokoreańskiego rywala. Dane opublikowane przez Międzynarodowe Centrum Danych (IDC) wskazują, że w 2023 roku sprzedaż iPhone osiągnęła 234,6 mln sztuk, podczas gdy Samsung sprzedał 226,6 mln sztuk.

Amerykańska firma technologiczna zdobyła 20,1% udziału w rynku, wyprzedzając Samsunga z jego 19,4%. Dane zostały opublikowane przed najnowszą premierą modeli Samsunga.

Analitycy stwierdzili, że wzrost Apple był wynikiem sukcesu urządzeń premium, takich jak iPhone. Wskazali również na coraz bardziej fragmentaryczny rynek smartfonów z systemem Android, wspominając o konkurentach Samsunga z niższego segmentu, takich jak Xiaomi, Honor i Google.

Według IDC sukces dobrze przyjętych ofert Huawei w Chinach również wpłynął na spadek sprzedaży Samsunga. IDC podało, że globalna wysyłka smartfonów spadła o 3,2% do 1,17 mld sztuk w 2023 roku, chociaż grupa stwierdziła, że branża odbudowuje się po okresie stagnacji.