serwis apple

Apple nie chce pozostać w tyle – firma rozpoczyna pracę nad 6G

Gigant z Coupertino do tej pory nie interesował się modułami łączności bezprzewodowej. Jednak teraz się to zmieniło. Firma Apple dołączyła do stowarzyszenia Next G Alliance, który za cel wyznaczył sobie szybki rozwój technologii 5G i sprawne przejście z niej do 6G, początkowo w krajach Ameryki Północnej.


Przeciętny użytkownik smartfona nie przywiązuje zbyt dużej wagi, do parametrów związanych z łącznością bezprzewodową. Interesuje nas głównie to, czy urządzenie posiada coraz bardziej popularne wsparcie dla sieci 5G. Umożliwia to korzystanie z szybkiego internetu, bez zakłóceń, jednak w wielu państwach, jest to jeszcze dość nowa technologia. Producenci dostrzegli większe zainteresowanie modelami smartfonów, posiadającą obsługę tej sieci i masowo wprowadzają ją, do swoich urządzeń. Nie inaczej zrobiło Apple. Firma zdecydowała o umieszczeniu modemów 5G w każdym modelu iPhone 12. Co ciekawe, mimo że w większości Państw sieć 5G jest dopiero wprowadzana, to firmy telekomunikacyjne pracują już nad jej następcą – 6G. Zainteresowanie tą siecią, giganta z Coupertino, może być związane z potrzebą stworzenia własnego modemu 6G.

Producenci telefonów, dość rzadko korzystają z okazji przystąpienia do firm, które zajmują się nowymi technologami komunikacyjnymi. Wyjątkiem jest tu Huawei i Samsung, które produkują bazowe stacje. Apple poszło w ślady swoich konkurentów, lecz zainteresowała się stworzeniem własnych modułów łączności dla bezprzewodowych sieci. Plotki o takim zamiarze, pojawiły się już kilka lat temu, jednak ich realizacja, światło dzienne ujrzała dopiero w tamtym roku. Autorski modem 5G od Apple, ma pojawić się w telefonach między 2022 a 2024 rokiem.


Firma Apple, myśląc przyszłościowo, poczyniła krok w przód, aby nie być zależnym od zewnętrznych dostawców. Przystąpili do Next G Alliance we wczesnym etapie rozwoju sieci 6G, dzięki czemu będą na bieżąco z nowościami technologicznymi w tym zakresie. Do stowarzyszenia dołączyły ostatnio również wielkie firmy jak, Keysight Technologies, LG Electronics, Hewlett Packard Enterprise, VMware, Charter, Cisco czy Google.