problemy z wyświetlaczem

Twój telefon jest zagrożony! Dowiedz się, jak się przed tym bronić!

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że podczas odwiedzania różnych stron internetowych możesz narażać się na niebezpieczeństwo? Niestety, zagrożenia internetowe stają się coraz bardziej zaawansowane. Grupa ekspertów od cyber-bezpieczeństwa z Group-IB natknęła się na niepokojące odkrycie. W świecie Androida pojawiło się nowe, złośliwe oprogramowanie o nazwie „GoldDigger”.

Jak GoldDigger zdobywa dane użytkowników?

GoldDigger działa w sposób wyjątkowo przebiegły. Po pierwsze, nakłania cię do odwiedzenia fałszywej strony internetowej, a następnie przekonuje do instalacji aplikacji. Brzmi niewinnie? Otóż nie. Po zainstalowaniu na telefonie, aplikacja żąda dostępu do Android Accessibility Service – usługi stworzonej z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, aby pomóc im w korzystaniu z aplikacji.

To właśnie przez tę funkcję, GoldDigger uzyskuje dostęp do wielu wrażliwych danych. Czy wyobrażasz sobie, że ktoś obcy mógłby przeczytać twoją prywatną korespondencję? Albo jeszcze gorzej – uzyskać dostęp do kodów autoryzacyjnych do logowania do aplikacji bankowej?

Sharmine Low z Group-IB komentuje sytuację, mówiąc: „Zdecydowanie obserwujemy znaczny wzrost liczby odmian szkodliwego oprogramowania dla systemu Android wykorzystujących usługę ułatwień dostępu”.

GoldDigger w Polsce?

Chociaż na razie oprogramowanie to jest najbardziej aktywne w Azji, nie możemy być pewni, kiedy pojawi się u nas. Już teraz wiadomo, że twórcy GoldDiggera przetłumaczyli fałszywe strony na wiele języków, w tym chiński i hiszpański. Czy Polska będzie następna?

 

Masz problem ze swoim smatfonem? Szukasz serwisu? Zgłoś się do nas!