Jak robić perfekcyjne zdjęcia swoim iPhone? PORADNIK

Najlepszy aparat to ten, który zawsze masz przy sobie. Wykonywanie idealnych zdjęć smartfonami takimi jak Apple iPhone 14 i 15 przy użyciu ich zaawansowanymi funkcji fotograficznych, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Pozostaje jedynie zrozumienie i umiejętność wykorzystania tych funkcji w praktyce. Oto nasz zestaw porad, które pomogą Ci wykorzystać potencjał Twojego iPhone’a i robić zdjęcia jak profesjonalista!

Przygotuj miejsce i włącz ProRAW

Na początek porada dla posiadaczy iPhone w wersji Pro.  Funkcja ProRAW to format, który zachowuje nieprzetworzone dane z sensora obrazu, co daje więcej możliwości przy edycji balansu bieli i ekspozycji. W porównaniu do popularnego formatu JPEG tryb ProRAW oferuje większą elastyczność w edycji, jednak należy pamiętać, że pliki w tym formacie zajmują znacznie więcej miejsca. Jeśli planujesz korzystać z funkcji ProRAW, warto zorganizować sobie większą pamięć wewnętrzną telefonu, ponieważ nieedytowany plik ProRAW może zajmować nawet 60 MB pamięci i więcej. Nie musisz usuwać danych z telefonu – możesz skorzystać z chmury iCloud lub Google Photos do przechowywania zdjęć.

Steruj wartością ekspozycji

Na początek warto wyrobić sobie nawyk umiejętnego dostosowywania ekspozycji w różnych warunkach oświetleniowych. Zmiana ekspozycji w aparacie iPhone odbywa się poprzez dotknięcie ekranu i przesunięcie palca w górę lub w dół. Możesz także zablokować ekspozycję i ostrość, dotykając i przytrzymując wybrany obszar na ekranie.

Tryb LIVE

Zdjęcia Live rejestrują trzy sekundy materiału przed, w trakcie i po zrobieniu zdjęcia. Da Ci to potem możliwość wybrania najlepszego kadru. Jest to świetna funkcja, która zapewni nam większe bezpieczeństwo w zrobieniu ostrego zdjęcia, np. w sytuacjach, kiedy mamy do dyspozycji tylko jedną próbę. Twój przyjaciel robi Ci pamiątkowe zdjęcie z ulubionym artystą lub idolem? Włącz funkcję LIVE i nie martw się o rozmazaną fotografię.

Zapamiętaj swoje ustawienia

Funkcja „Zachowaj ustawienia” pozwala zapamiętać wybrane przez siebie ustawienia aparatu. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na ponownie wprowadzenie poprawek, kiedy potrzebujesz wykonać zdjęcie. Opcja pozwala zapamiętać np. wybranie trybu aparatu (zdjęcie, wideo, portret), dodatkowe opcje pomocnicze (np. makro, tryb noc.), a nawet korekcję głębi ostrości i wartości ekspozycji

Rób zdjęcia na różne sposoby

Istnieje kilka sposobów na robienie zdjęć aparatem iPhone’a. Oprócz standardowego przycisku migawki na ekranie aparatu możesz użyć przycisków głośności telefonu. Do funkcji aparatu możesz dostać się poprzez przesunięcie w lewo zablokowanego ekranu, jak również poprzez naciśnięcie przycisku z ikonką aparatu w prawym dolnym rogu ekranu.

Wiedzieliście, że przytrzymując przycisk migawki w trybie ZDJĘCIE, możecie szybko zacząć nagrywać wideo?
Zamiast kliknięcia jednej z ikon powiększenia ZOOM można przesunąć palcem w górę lub w dół, aby dostosować ZOOM bardziej precyzyjnie

Edytuj własnoręcznie lub wybierz styl

Dla tych, którzy wolą samodzielnie dostosowywać ustawienia, iPhone oferuje opcje takie jak edycja ekspozycji, jasnych obszarów, cieni, jasności oraz nasycenia i kontrastu. Wystarczy, że w podglądzie wykonanego zdjęcia klikniesz EDYCJA. iPhone pozwala na wybranie jednego z gotowych filtrów lub edycję bardziej szczegółową za pomocą wielu osobnych suwaków.

iPhone oferuje również różne opcje stylu zdjęć. Można dostosować styl wykonywanych zdjęć, aby filtr był włączony już podczas ich wykonywania. Pozwoli Ci to lepiej wyobrazić sobie końcowy efekt.

Posiadasz iPhone 14 lub 15? Dzięki powyższym poradom każdy może poczuć się jak profesjonalny fotograf. Wykorzystaj pełen potencjał Twojego iPhone’a!